Ako si vybrať svoj prvý elektro bicykel?

Prečo sa mám vôbec nad kúpou e-bajku zamýšľať ?

Vhodný elektro bicykel vie byť veľmi nápomocný pri ceste do práce, na dlhších cykloturistikách ale hodí sa aj tým ktorí chcú nejaké to kilo zhodiť. A nezabúda sa ani na ženy, ktoré majú na výber podobne ako pri klasických bicykloch, modely špecificky ladené pre ženskú postavu. Elektro bicyklov je trhu veľké množstvo a preto je nesmierne dôležité nepodceniť výber.

Výber je dôležitý. Ako príklad uvedieme menej známu, ale nemenej dôležitú funkciu elektro bicyklov, a to režim chôdze. Ak sa rozhodnete pre model s vyššou váhou, tlačenie bicykla do kopca bude pre vás veľký problém. Práve režim chôdze podstatne napomôže pri tejto činnosti. Známe systémy Shimano a Bosch túto funkciu ponúkajú, pričom jej aktivácia je veľmi jednoduchá, a to držaním jedného tlačidla.

 mceclip0-2

Ako si vybrať vhodný typ elektro bicykla?

Mestské elektro bicykle

Vyznačujú sa hlavne konštrukciou s nízkym nástupom, čo zaisťuje jednoduché nasadanie a zosadanie a zároveň napomáha bezpečnej jazde v mestskej prevádzke. To ocenia najmä tí ľudia, pre ktorých je bežné bicyklovanie náročnejšie z dôvodu veku, nadváhy alebo zdravotného stavu, ktorým výpomoc šliapania v kombinácií s ľahkým nasadaním uľahčí jazdenie. Rovnako tak sú vhodné pre všetkých, ktorí často cestujú v meste a majú radi pohodlnú jazdu. Dôležitú súčasť tvorí bohaté príslušenstvo, medzi ktorým nechýbajú blatníky, svetlá či nosič. Vďaka tomu sa rozširujú možnosti využitia.

Tento typ elektro bicyklov často využíva umiestnenie motora v zadnom kolese, pričom jeho hmotnosť robí bicykel nevyváženým, ťažkopádnym, až nepoužiteľným v horskom teréne. Medzi výhody patrí možnosť režimu obnovenia energie, ktorá zvyšuje jeho dojazd. Nižšia cena zase robí takýto elektro bicykel zaujímavý pre začínajúcich e-cyklistov.

 

Trekingové elektro bicykle

Taktiež známe pod menom cestovné elektro bicykle. Sú akýmsi kompromisom medzi terénnym a mestským elektro bicyklom a sú vhodné najmä pre dlhšie cestovanie po ceste, prípadne v miernom teréne. Často sú využívané na rodinné výlety, pri ktorých výkon slabších členov vyrovná práve elektrická výpomoc. Súčasťou je väčšinou aj veľký balík doplnkov, medzi ktorými nechýbajú blatníky, nosič alebo svetlá.

V súčasnej dobe sa však trekingové elektro bicykle začali využívať hlavne pre kardio tréning. Vďaka výpomoci pri šliapaní je možné zvoliť takú pomoc, pri ktorej dosiahnete optimálnu tepovú frekvenciu pre spaľovanie tukov. V praxi to znamená, že v kopcoch si nastavíte vyššiu výpomoc než pri jazde po rovine a vďaka tomu dosiahnete rovnomernejší srdcový tep. Spaľovanie tukov je potom jednoduchšie a oveľa efektívnejšie než na klasickom bicykli bez elektrického pohonu.

 e-bike bikeservice.sk 3

Horské elektro bicykle

Tento typ elektro bicyklov sa vyznačuje predovšetkým odolnou konštrukciou s vysokým výkonom a väčšou silou motora, ktorý pomôže aj v náročnom teréne. Zároveň je dôležité pri nich zachovať správne vyváženie, preto sa batérie vo väčšine prípadov nachádzajú priamo na šikmej rámovej trubke, prípadne v jej vnútri. Tým je dosiahnutý aerodynamický tvar, vhodne umiestnené ťažisko a nakoniec aj krajší vzhľad. Horské elektro bicykle prešli v poslednej dobe výraznými zmenami, a tak je zvládanie náročných horských stúpaní v súčasnosti hračkou aj pre menej skúsených cyklistov.

 

Hardtail elektro bicykle

Hardtail je populárny aj v oblasti klasických horských bicyklov a v segmente “elektro” ho nájdeme v dostupnejších cenových kategóriách. Robustný rám zabezpečí dostatočný prenos výkonu bez toho, aby vážil príliš veľa a vyžaduje menej údržby, a to vďaka nižšiemu počtu pohyblivých častí. Pri tomto type elektro bicykla je možné dodatočne riešiť absenciu zadného odpruženia zmenou plášťov niekedy aj na “pluskový” rozmer, prípadne pridaním odpruženej sedlovky, čo výrazne zvýši komfort jazdy a v prípade pneumatík aj bezpečnosť. Pri výbere je dobré zistiť, či konštrukcia elektro bicykla takúto možnosť úpravy ponúka, nie každý rám je totiž pripravený na väčšiu šírku kolies. Hardtaily sú približne o 1 000 € lacnejšie než modely s celoodpruženou konštrukciou.

 

Celoodpružené elektro bicykle

Ak sa rozhodnete ignorovať vyššiu cenu a vyššiu hmotnosť (približne 1 kg - táto hmotnosť je pri elektro bicykloch zanedbateľná), tak celoodpružený model prináša len výhody ako napríklad:

  • väčší komfort
  • bezpečnejšia jazda
  • viac trakcie
  • viac zábavy


Práve spomenuté výhody robia túto skupinu veľmi obľúbenou. Celoodpružená konštrukcia v kombinácií s elektrickou podporou ponúka väčšiu trakciu na zadnom kolese. Zadné odpruženie redukuje nárazy, nerovnosti a umožňuje väčší kontakt s povrchom. Taktiež ponúka vyšší komfort, pohodlie pri jazde, zabezpečuje vyššiu bezpečnosť a umožňuje vyššie rýchlosti najmä v zjazdoch. To všetko vedie k väčšej zábave.

 

Ktorý systém pohonu je najlepší ?

Zadný motor

Zadné motory sú používané hlavne pri mestských bicykloch. Hmotnosť (minimálne 4 kg) sústredená na zadnom kolese robí tieto bicykle nevyvážené a nevhodné do terénu. V kategórii týchto elektrobicyklov prinášajú tieto motory výhody ako napríklad rekuperáciu energie, čím sa čiastočne dobíja batéria a zvyšuje sa tým dojazd. Hmotnosť na zadnom kolese je najväčším problémom.

Centrálny motor

Trh ponúka niekoľko centrálnych motorov. Najobľúbenejšími sú motory Bosch Performance a Shimano STePS. Brose a Yamaha ponúka taktiež zaujímavé a často používané motory. Všetky stredové systémy majú tú výhodu, že sú pripevnené pod pedálmi. Ide o dokonalý bod vyváženia a umožňuje jednoduché prepojenie pohonu a zadného kolesa. Rozdiely medzi ponúkanými motormi sú nepatrné a líšia sa len v detailoch. Ich výkony sú identické a ich sila sa pohybuje od 50 - 80 Nm. Motory disponujúce vyšším krútiacim momentom, čiže silou a sú používané hlavne pri horských elektrobicykloch. Motory Yamaha ponúkajú možnosť využitia dvojprevodníka vpredu, ale pri ich poskytovanej sile, nie je potrebné používať až toľko prevodov. Ostatné motory majú vpredu jedno ozubenie a aj keď sa na pohľad zdajú ich ozubenia rozdielne, tak konečný krútiaci moment je porovnateľný vďaka vnútorným prevodovkám. Zadná 9-rýchlostná kazeta im plne postačuje na prenos sily aj vo veľkých stúpaniach.

Na aké parametre určite dať pozor pri kúpe elektro bicykla ?

Výkon motora


Odhliadnuc od toho, v akej časti sa elektromotor nachádza, sa motory rozlišujú tiež podľa výkonu. Najčastejšie sú používané tie s výkonom 250 W, to je totiž horné ohraničenie výkonu, ktoré spĺňa legislatívu používania v premávke na cestách. ak má však elektromotor predsa len väčší výkon ako 250 W, tak je pomocou riadiacej jednotky znižovaný na 250 W, aby elektro bicykel spĺňal podmienky slovenskej legislatívy.

V čom sú teda lepšie silnejšie motory ? Ak je jeho výkon umelo znižovaný, tak má motor neustále rezervu a nie je toľko zaťažený, čím sa zvyšuje celková životnosť.

e-bike bikeservice.sk 2

Režimy podpory


Programové vybavenie každého elektro bicykla sa môže líšiť, spravidla však ponúka 3 - 4 režimy výpomoci. To, či máte na ňom 3 alebo 5 režimov, nie je tak dôležité. Všeobecne však platí, že čím viac režimov, tým plynulejšia je výpomoc motora. Princíp programov spočíva v regulácií samotnej sily výpomoci, takže motor pri zvolení nejakého programu pomáha jazdcovi určitou maximálnou silou podľa zvoleného režimu.


Správna veľkosť rámu


Ideálna veľkosť rámu elektro bicykla sa vyberá rovnako ako pri klasickom bicykli, teda odvodzuje sa od výšky postavy. Každý človek môže mať však odlišný typ postavy (dlhšie ruky / dlhšie nohy), a tak je ideálne bicykel vyskúšať. Ak však túto možnosť nemáte, potom možno vybrať elektrobicykel na základe výšky.

 

Nosnosť elektro bicykla

V súčasnej dobe má väčšina elektro bicyklov pomerne vysokú nosnosť, a to v rozmedzí od 110 do 150 kg. Preto ich môžu využívať aj ľudia, ktorí majú problém s nadváhou.


Hmotnosť elektro bicykla


Na prvý pohľad vyzerá, že elektro bicykle sú oproti klasickým bicyklom oveľa ťažšie. Avšak, nenechajte sa zmiasť. Veľkú časť hmotnosti tvorí samotná batéria, ktorá váži okolo 2.5 - 5 kg. Rovnako tak musíte počítať s nejakými kilogramami navyše pri motore (približne 3 kg), ktorý je súčasťou každého elektro bicykla. Ak by ste tieto faktory odčítali, dostanete sa na podobnú hmotnosť ako pri klasickom bicykli. Štandardne váži celý okolo 22 - 26 kg.

Ak sa Vám z toľkých informácií zatočila hlava, nezúfajte. Pokojne sa zastavte v našej predajni, kde vám poradíme s výberom vášho vysnívaného elektro bicykla. Tešíme sa na vás.