Komponenty na bicykle

Na každom bicykli je potrebné čas od času niečo opraviť alebo inovovať. Niektoré náhradné diely na bicykel sú stálym vybavením väčšiny cyklistov, iné budete potrebovať len výnimočne. Pozrite sa, aké komponenty na bicykel môžete kúpiť, na čo sa používajú a ako si medzi jednotlivými typmi vybrať.

Najpredávanejšie

Duša Mitas 700x28/45 AV40
–35 %
 (–35 %)
€2,60
Brzdové platničky Shimano D03S
–42 %
 (–42 %)
€12,60
Plášť Mitas Shield 700x38c
–25 %
 (–25 %)
€7,40
Duša Mitas 20x1,75-2,45
–20 %
 (–20 %)
€3,20
Brzdové platničky Shimano B05S
–55 %
 (–55 %)
€4,90
Plášť CST 8x1/2x2 kolobežka
–28 %
 (–28 %)
€9,30
Brzdové platničky Shimano H03A
–43 %
 (–43 %)
€18,50
Duša Mitas 16x1,75-2,45 AV35
–35 %
 (–35 %)
€2,60
Pedále Longus MTB PP guľôčkové
–37 %
 (–37 %)
€2,80
Rukoväte KLS WAVE
–38 %
 (–38 %)
€4,90
Stránka 1 z 31 - 372 položiek celkom
Adaptér na kotúč Alligator na Center - Lock
€13
(–27 %)

Adaptér Alligator na Center-Lock

3314
Adaptér na kotúč Shimano  z Center Lock na 6dier
€11
(–44 %)

Adaptér na kotúč Shimano z Center-Lock na 6 dier SM-RTAD05

3319
Adaptér na kotúč Shimano predný
€5,90
(–15 %)

Adaptér na kotúč Shimano predný 160mm

2905
Adaptér na kotúč Shimano predný
€5,90
(–41 %)

Adaptér na kotúč Shimano predný 180mm

1897
Brzdová páka Shimano BL-MT401-R
€10,40
(–59 %)

Brzdová páka Shimano BL-MT401 R

1029
Brzdová páka Shimano MT200
€5,90
(–46 %)

Brzdová páka Shimano MT200 pravá hydraulická

3529
Brzdová páka Shimano MT201
€10
(–41 %)

Brzdová páka Shimano BL- MT201 pravá hydraulická čierna

3095
Brzdové klátiky SunRace
Brzdové klátiky SunRace
Momentálne nedostupné
€2,30
(–34 %)

Brzdové špalíky SunRace BSM30, 70mm, imbus, čierny

2880
Brzdové platničky BBB
€11,50
(–17 %)

Brzdové platničky BBB, BBS-77, Tektro

3793
Brzdové platničky BBB
€11,50
(–35 %)

Brzdové platničky BBB,BBS-35, Magura

3792
Brzdové platničky BBB
€11,50
(–17 %)

Brzdové platničky BBB, BBS-75 Tektro

1874
Brzdové platničky EXTEND
€4,30
(–28 %)

Brzdové platničky Extend EBP-06OR, organické

2631
Hore
Ďalšie produkty

Plášte a duše sú najčastejšie kupované náhradné diely na bicykel

Plášte a duše zháňajú cyklisti jednoznačne najčastejšie. K defektu, opotrebovaniu a inému mechanickému poškodeniu bicykla totiž dochádza veľmi často. Určite sa teda oplatí mať náhradnú dušu a plášť na bicykel vždy s sebou.

Jedna vec je mať pri sebe všetky potrebné súčiastky na bicykel, druhá je ale schopnosť ich vymeniť. Pred jazdou si radšej naštudujte manuál vášho bicykla alebo náhradných dielov, aby ste sa potom v teréne nezasekli na dlhé hodiny.

Ráfiky a zateplené kolesá vyberajte podľa výšky postavy

Ráfiky slúžia na usadenie plášťa a duše, ich veľkosť je udávaná v palcoch a označuje priemer kolesa. Pri výbere ráfikov aj zateplených kolies je potrebné zohľadniť výšku postavy, terén a štýl jazdy.

Blatníky sú náhradné diely na bicykel nevyhnutné do terénu

Blatníky vám poskytnú ochranu pred blatom a vodou, takže sa hodia pre všetkých, ktorí jazdia v teréne a v horších poveternostných podmienkach. Vyberať je možné z plastových aj kovových blatníkov. Pri výbere zohľadnite priemer kolesa, možnosť nastavenia polohy, a ak ich budete často dávať dole a dávať späť, tak aj upínací mechanizmus.

Brzdy na bicykel musia byť v perfektnom stave

Brzdy sú ďalšou veľmi namáhanou súčasťou bicykla. Ich stavu je potrebné pravidelne venovať pozornosť. Pri výbere zohľadnite, či váš bicykel disponuje ráfikovými či kotúčovými brzdami. Pri oprave bŕzd v domácom prostredí majte na pamäti, že všetky časti by pre maximálnu účinnosť mali byť od rovnakého výrobcu.

Brzdy sú najdôležitejšie cyklodiely. Ich funkčnosť otestujte pred každou jazdou.

Pedále na bicykel – klasické alebo nášľapné?

Pedále sa na bicykli menia buď z dôvodu opotrebovania, alebo zvýšenia komfortu jazdy. Pri výbere hrá úlohu ich typ.

  • Klasické pedále môžu byť buď plastové, alebo kovové. Plastové pedále sú však z dôvodu nižšej odolnosti vhodné skôr pre občasných cyklistov. Pri využití klasických pedálov efektivitu šliapania výrazne vylepšia klipsne, ktoré jazdcovi umožňujú zaberať aj pri pohybe nohy hore.
  • Nášľapné pedále pevne spoja nohu jazdca s pedálom, takže rovnako ako klipsne umožnia efektívnejšiu jazdu. Ich výhodou oproti klipsniam je vyššia bezpečnosť – pri hrozbe pádu sa tretry (topánky) z pedálov samy uvoľnia. Pri výbere si dajte pozor na kompatibilitu s tretrami a hmotnosť pedálov.

Rozhodujete sa medzi klasickými a nášľapnými pedálmi? Kompromis ponúkajú kombinované pedále, ktoré sú z jednej strany klasické a z druhej majú nášľapný mechanizmus.

Správny výber sedla na bicykel zvyšuje pohodlie jazdca

Sedlá sú často podceňované, ale nemenej dôležité komponenty na bicykel. Správne zvolené sedlo totiž výrazne zvyšuje komfort a zamedzí negatívnym účinkom na zdravie cyklistov. Zásadným parametrom je šírka sedla, ktorá by mala zodpovedať šírke vašej panvy. Ďalej sedlo vyberajte podľa terénu, v ktorom najčastejšie jazdíte, početnosti jazdenia a určenia (dámske, pánske, detské).

Upevnenie sedla zaisťujú náhradné diely na bicykel zvané sedlovky – ako sa líšia?

Sedlovky slúžia na upevnenie sedla do rámu bicykla a jeho polohovanie. Zaobstarať možno klasickú alebo teleskopickú sedlovku. Teleskopická sedlovka umožní rýchlu zmenu výšky sedla pomocou páčky na riadidlách alebo pri sedle. Výrazne vyšší komfort jazde dodáva sedlovka s odpružením.

Predstavce sú náhradné diely na bicykel slúžiace na správne uchytenie riadidiel

Predstavce na bicykel zaisťujú uchytenie riadidiel k stĺpiku vidlice. Predstavec vyberajte s ohľadom na typ bicykla a cyklistickú disciplínu, pre cestné bicykle sa používajú predstavce dlhšie, pre jazdenie na horách kratšie. Úlohu zohráva aj kvalita, pevnosť uchytenia, hmotnosť, možnosť nastavenia uhla riadidiel a kompatibilita s riadidlami.

Riadidlá na bicykel vyberajte podľa typu bicykla

Riadidlá na bicykel sa líšia predovšetkým tvarom, ktorý určuje, pre aký typ bicyklov sú vlastne vhodné. Rovné a prehnuté riadidlá sa používajú pre horské a crossové bicykle, mestské bicykle môžu mať riadidlá viac zahnuté. V prípade riadidiel je dôležitým parametrom šírka, ktorá by mala zodpovedať šírke vašich ramien, ďalej potom materiál a hmotnosť.

 

Rohy a gripy na bicykel zaručujú komfortnejší úchop

Rohy na bicykel zaisťujú vyššiu stabilitu úchopu. Pri ich výbere zohľadnite kompatibilitu s riadidlami, dĺžku, tvar a hmotnosť. Gripy slúžia na zabezpečenie pevného a istého úchopu, vyberajte ich podľa tvaru (klasické alebo ergonomické), materiálu, dĺžky, priemeru a spôsobu pripevnenia.

 

Hlavové zloženia sú namáhanou súčasťou bicykla

Hlavové zloženia sa častejšie opotrebujú v prípade zjazdových a horských bicyklov. Rozlišujú sa podľa typu bicykla a pri ich výbere treba zohľadniť správnu šírku krku vidlice a priemer hlavovej rúrky.

Reťaze a kazety na bicykel sú opotrebovávané cyklo komponenty

Reťaze na bicykel sa radia medzi často menené súčiastky na bicykle. Jednotlivé reťaze sa líšia šírkou článku, ktorá súvisí s tým, koľko prevodov na bicykli je. Pravidelnou údržbou možno výrazne predĺžiť životnosť reťaze. Pri výbere kazety na bicykel hrá úlohu typ náboja, drážkovanie, počet prevodov a počet zubov podľa typu bicykla.

Prehadzovačky a prešmykovače prispôsobia jazdu vašim potrebám

Prehadzovačky a prešmykovačky slúžia na menenie rýchlosti a tiež sa starajú o to, aby bola reťaz stále napnutá. Prehadzovačka je zadný menič, prešmykovačka je predný menič. Líšia sa predovšetkým presnosťou a rýchlosťou radenia, pri výbere nezabudnite zohľadniť aj hmotnosť a kvalitu napnutia reťaze.

 

Reťaze, kazety alebo prehadzovačky sa môžu pri jazde zašpiniť alebo do nich môžu odlietavať kamienky. Kúpte si kryty a chrániče, ktoré ich ochránia pred poškodením.

Náhradné diely na bicykel ako kľuky a prevodníky sú úplne kompatibilné

Kľuky na bicykel slúžia na prichytenie pedálu k bicyklu, prevodníky sú ozubené kolesá prenášajúce pohyb šliapania na reťaz. Pri výbere treba ustrážiť, že sú tieto komponenty na bicykel vzájomne kompatibilné. Rovnaký musí byť počet zubov prevodníka (podľa typu bicykla a terénu), ďalej potom os a dĺžka kľuky.

Radenie by malo byť čo najplynulejšie

Radenie slúži na ovládanie prehadzovačky a líši sa počtom rýchlostí, tvarom a zohľadniť treba aj typ bicykla, na ktorom bude inštalované (cestné, horské). Radí sa medzi často vyberané náhradné diely na bicykle, ich ponuka je teda celkom široká.

Stredové zloženie a náboje sú komponenty na bicykel, ktoré vás udržujú v pohybe

Stredové zloženia sa líšia najmä systémom uchytenia kľuky, vyššiu odolnosť ponúka zapuzdrené stredové zloženie. Náboje sú ďalšie nevyhnutné cyklo súčiastky. Vyberajte ich tiež podľa typu bicykla.

Hľadáte náhradné diely na elektrobicykle? Cyklo komponenty na elektrobicykel a náhradné diely na bicykel sa v mnohom líšia, preto odporúčame výberu venovať zvýšenú pozornosť, prípadne ho konzultovať s odborníkom v oblasti cyklistiky.

Komponenty a náhradné diely na bicykel nie sú všetko

Už máte všetky komponenty a náhradné diely na bicykel a ste pripravení vyraziť? A nezabudli ste na ďalšie dôležité cyklo vybavenie? V našej ponuke nájdete aj cyklistické prilby, okuliare, svetlá a mnoho ďalšieho.